Strona głównaSeksuologiaJak wygląda wizyta u seksuologa?

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Zastanawiając się nad umówieniem swojej pierwszej wizyty u seksuologa należy przede wszystkim pamiętać o tym, że jest to krok ku polepszeniu komfortu własnego życia oraz życia partnera. Takie działanie nigdy nie powinno być powodem do wstydu, dlatego nie warto, by powstrzymywał on pacjenta przed skonsultowaniem swoich problemów ze specjalistą – zwłaszcza, że wizyta u seksuologa nie jest tak naprawdę niczym „strasznym” - zazwyczaj opiera się po prostu na rozmowie, podczas której seksuolog rozpoznaje konkretny problem danej osoby i stara się stworzyć wraz z pacjentem możliwe scenariusze jego rozwiązania. Jeśli specjalista uzna to za konieczne, może skierować osobę potrzebującą wsparcia do psychologa lub do lekarza innej specjalizacji, np.psychiatry, urologa, w których gestii leży rozwiązywanie problemów seksualnych.

 

Pierwsza wizyta u seksuologa zwykle polega na zebraniu wywiadu. Lekarz pyta o problemy dotyczące życia erotycznego, ogólny stan zdrowia, przebyte choroby i urazy. Odpowiedzi są ważne, bo wiele schorzeń ogólnych (cukrzyca, nadciśnienie, problemy urologiczne, endokrynologiczne) oraz regularne przyjmowanie leków może źle wpływać na jakość życia seksualnego. Jeśli seksuolog jest też ginekologiem, to w przypadku podejrzenia dysfunkcji narządów płciowych może zaproponować badanie ginekologiczne. Po ustaleniu przyczyn problemów podejmuje się decyzje o dalszym postępowaniu.

Przykładem dolegliwości stanowiącej wskazanie do terapii seksuologicznej mogą być problemy z erekcją. Jeśli wynikają z zaburzeń funkcjonowania organizmu, seksuolog może przepisać odpowiednie leki, a następnie kontrolować efekty ich działania i skuteczność leczenia. Gdy jednak problem ma charakter psychologiczny, wskazana może być dłuższa terapia prowadzona przez wykwalifikowanego psychologa.